Tóta W. árnyékkormányt követel. Árnyékkormányt árnyékprogrammal – meg minden kormányzati lépésre ellen-árnyékkormány-lépést. Nos, ez színtiszta demagógia. Jól megírt, szellemes demagógia.
Miért is?
Tóta azt kéri számon az ellenzéken, hogy viselkedjen úgy mint a kormány. Árnyékkormány. Idézzünk is pontosan, hogy lássuk ezt:
Ezért találta fel a művelt világ az árnyékkormány intézményét. Az tulajdonképpen egy szimuláció, ahol Player 2 eljátssza, hogy ő mit lépne adott helyzetben. Persze csak beszél róla, de a politizáló közfigyelem abból leszűrheti, mit tenne Mikola István miniszter Horváth Ágnes helyében, vagy miképpen teremtene honvédelmet Simicskó István, mit kezdene a magyarverésekkel az ő miniszterük, és a felsőoktatás forráshiányáról Pokorni Zoltán fejtené ki, hogyan orvosolná rendszerszinten. Valahányszor a központi költségvetéshez fordulnak, Jakupcsek Gabriella szeme Varga Mihályra szegeződik: és adna erre pénzt a PM? Miből, minek a rovására?
Nos ez olyan szintű naivitás, hogy gyanúsan közel van a demagógiához. Nem véletlenül van a kormánynak kormányprogramja és nem az ellenzéknek.
Három fő ellenérvet mutatok be (lenne több is, de talán ennyiből is világos mennyire demagóg a felvetés):
Először is azért nincs árnyékkormány, mert az ellenzéknek nincs kormányfője. Jó esetben van jelöltje, még jobb esetben a jelölés nem eldöntött. Az Egyesült Államokban nincs árnyék-elnök, aki Tóta után szabadon árnyékdöntéseket hozna. Mert például még mindig nem tudjuk ki az ellenzéki (demokrata) jelölt az ezévi elnökválasztáson. Fél évvel előtte, nem kettővel. Ugye?
Másodszor, nemhogy ellenzéki kormányfő, ellenzéki kormány sincs. Nincsenek miniszterek. A Player 2 szerep nem vonzó. Tóta szerint Paulson elment volna a Goldman Sachs-tól Bush texasi jelöltcsapatához bohóckodni? Ott fűrészelgetett volna a farmon és nyilatkozgatott volna a Dallas News-nak Rubin gazdaságpolitikájáról? Ugye, hogy nem.
Lehetnek persze komoly és értelmes szakpolitikusok egy párt közelében. Lehet értelmiségi holdudvar. De ezek tagjai nagyon messze vannak egy árnyékminisztertől. A szakpolitikusnak ezer más dolga is van (például meg kell választatnia magát), és a holdudvarnak is dolgoznia kell. Egyik sem ér rá Player 2-t, akarom mondani árnyékminisztert játszani szakmányban.
Harmadszor, praktikus okai is vannak, hogy miért nincs árnyékkormány. A legfontosabb az, hogy nincs árnyékapparátus. Tegyük fel, hogy megvan az ellenzék egyértelmű jelöltje és valamilyen csoda folytán megvan a jövendő kormány névsora is. Nos, még ekkor sem tudna árnyék-kormánykodni.
Tegyük fel, hogy Barack Obama gyorsan összeszedi lelkes kis csapatát (akiket mind motivál a Player 2 szerep) és úgy gondolják, hogy a New Orleans-i katasztrófa-elhárítás botrányos. Tótának ez nem lenne elég: Szerinte meg is kellene mondani, hogyan kellene ilyenkor eljárni. De hogyan? Hogyan vegyen szegény Obama katasztrófa-elhárítókat? Vagy az iraki háború kritikusai mutassanak be haditerveket, de logisztikai ellátással együtt vagy hallgass a nevük? Ugye abszurd ez.
Tóta árnyékkormányos követelmény-rendszere minden ellenzéki jelöltet elkaszálna pártállástól függetlenül. Volt emeszpés vagy eszdéeszes árnyékkormány? Árnyékintézkedés és Player 2? Van-e Obama vagy Hillary árnyékkabinet?
Nincs és nem is lehet. Szakértők lehetnek, akik megpróbálnak konzisztens, de szükségszerűen nagyvonalú programot összeállítani. Jó esetben van konzisztens választási program, jól-rosszul titkolt népszerűtlen döntésekkel. De nincs árnyékkormány. Főleg úgy nincs, ahogy Tóta elképzeli.
Összefoglalóan, az árnyékkormány és az ellenzéki kormányprogram követelése színtiszta demagógia. Az ellenzék megmondhatja milyen irányba kíván elmozdulni, és esetleg ezért milyen áldozatokra képes. Nagy vonalakban. Ennyit és nem többet.
Hadd hozzak egy számomra kedves példát: Ronald Reagan nem egy részletes költségvetési törvénnyel a hóna alatt vágott neki az elnöki kampánynak. Egyszerűen csak világossá tette, hogy adót fog csökkenteni – és ha kell, ehhez hozzávágja a kiadásokat is (a hadikiadások kivételével). És ez, kérem szépen, elég volt. A választóknak.
Szerencsére, mondhatjuk utólag. Mert nem árnyék-akármicsoda meg Player 2 volt, hanem nagy ember és kiváló államférfi. Nekem ennyi bőven elég.
Címkék: gazdaság, média