péntek, május 8

Válságkezelés és demográfia

Nagyon korrekt cikk az Origótól (és ezer köszönet Raymondnak, hogy felhívta rá a figyelmet!) a válságkezelésről és a demográfiáról. Ajánlom mindenkinek! Nem azért, mert pozitívan emlékezik meg erről az oldalról:
Magyarországon tehát ketyeg a demográfiai bomba: egyre kevesebb aktívnak kell ugyanis eltartania egyre több idős, illetve nyugdíjaskorút, amivel együtt emelkedik a nyugdíjra és az egészségügyi ellátásra szükséges pénz nagysága is. Sokak véleményét foglalta össze egy korábbi (még a mostani krízis kirobbanása előtti) bejegyzésében az egyik legjobb magyar közgadasági blog, a tory.hu írója, aki szerint "gyakorlatilag bármilyen válságkezelés, amely nem kezeli a demográfiai bombát, csak tűzoltás."
Hanem azért, mert a demográfiai kérdések figyelembevétele nélkül tényleg értelmetlen bármilyen hosszabb távú válságkezelésről beszélni. Az Origó cikke nagyon korrekten végigvezeti az olvasót a jelenlegi elvonásoktól, gyermekvállalás externálián (nyugdíjrendszer szerepe), a mérvadó hazai (Gábos, Gál és Kézdi) és külföldi tanulmányokon (Laroque-Salanié) át a magyar közpolitikusok nyilatkozatáig.
A piac által viszonylag pozitívan fogadott Bajnai-csomag legvitatottabb lépései a gyerekvállaláshoz kapcsolódtak, az új kormány ugyanis a tervek szerint két évig nem emelné a családi pótlék összegét, és a mostani háromról két évre rövidítené a gyermeknevelési támogatások idejét. Az [origo] által korábban megkérdezett demográfus szerint ha a Bajnai-kormány végigviszi a tervezett családpolitikai megszorításokat, sok nő fog letenni a szülésről a következő években, ez pedig komoly gazdasági következményekkel járhat.
...
A mai rendszerben a magas elvonási szint és a támogatások csökkentése olyan helyzetet teremt, hogy a gyermekvállalás költségeinek nagy részét a szülők viselik, miközben a gyermekek felnőve társadalmilag is hasznosak. A költségek és a hasznok szétválasztásából az adódik, hogy az "optimálisnál" kevesebb gyermek születik (azaz ha a szülők a költségeken kívül a társadalmi hasznokból is részesülnének, akkor több gyermek születne).
...
...Észtországban egy 2003-as családbarát csomag után érezhetően nőtt a gyermekvállalási kedv, hogy egyes tanulmányok szerint Franciaországban a családi adózás és a családtámogatások miatt jók a születési számok, illetve hogy Magyarországon az 1995-ös stabilizációs csomag után jelentősen csökkent a születések száma (ma Magyarországon egy nőre átlagosan 1,2 gyerek jut).

Három közgazdász, illetve szociológus, Gábos András, Gál Róbert Iván és Kézdi Gábor nemrégiben egy angol nyelvű tanulmányt írtak arról, hogy milyen hatással vannak a gyermekvállalási kedvre a magyarországi készpénzes családtámogatások, illetve a nyugdíjrendszer változása. A három kutató 1950 és 2006 között, makrostatisztikai mutatók idősoros elemzésével vizsgálta a magyarországi folyamatokat, és úgy találták, hogy a nyugdíjrendszer kiterjesztése, a nyugdíjak általánossá válása egyértelműen visszafogta a gyermekvállalási hajlandóságot.

Érdemes elolvasni az egész cikket!

Címkék:


[+/-] A teljes bejegyzés megjelenítése ill. összecsukása

14 megjegyzés:

Anonymous Névtelen írta...

A Szocialista Pártot aligha érdekli az ország demográfiai helyzete. Figyelmedbe ajánlanám a pár évvel ezelőtti tervet, többszázezer vietnámi importálásáról.

5/09/2009  
Blogger Tory írta...

Úgy tűnik...

Nota bene: A vietnámiak nagyon szimpatikusak. Törvénytisztelő, dolgos csapat - bárhova mentek gyorsan beilleszkedtek és felemelkedtek (ld. USA).

5/10/2009  
Anonymous indep írta...

A betelepülést ne keverjük össze a betelepítéssel. Az egyik egyén(ek) saját döntésén alapul, a másik a hatalom általi mozgosítást jelenti.
Márcsak ezért is abszurd, ha demográfiai problémákat "betelepítéssel" akarnak megoldani.

5/10/2009  
Anonymous Kenguru írta...

"ma Magyarországon egy nőre átlagosan 1,2 gyerek jut)."

Én 1.3-ról tudok, ami az EU átlag. Persze a 2.1-hez képest ez is kevés.

"Figyelmedbe ajánlanám a pár évvel ezelőtti tervet, többszázezer vietnámi importálásáról."

Ugyan. Az csak egy szekértői anyag volt, nem valami hivatalos program.
Arról szólt, hogy a demográfiai spirál már olyan szinten elindult lefelé, hogy nem forítható meg.
Ezért a populáció fenttartása csak betelepítéssel lenne megoldható.

Amúgy csak azért van még mindíg több mint títózmillió magyar, mert pár éve változatattak a számtási módszeren, és beleszámolják a nálunk élő, de nem állampolgár "külföldieket" is.

Akinek nagy része határon túli magyar, akinek csak sok év és magalázó tortúrák után adnak állampolgárságot, de ez egy másik sztori.

Egyébként most éri a "múszáj már szülni" kort az 1975 környékén született generáció, a ratkó unokák.
Ők nagyon sokan vannak, és sokan közülük halogatták a gyerekvállalást.

Ha a "válság kezelés" miatt keevsebb gyermeket vállalak, abból tényleg tragédia lesz.

5/10/2009  
Blogger Tory írta...

indep: Tegyük hozzá, hogy ilyen gyors demográfiai összeomlás még sehol nem volt - esetleg a Nyugat-Római Birodalomban. Lehet itt mindenféle "nem teljesen hagyományos" megközelítés, betelepítést is beleértve...

kenguru: A demográfiai spirál valóban elindult lefelé és most pontosan azt tervezem, hogy lemodellezem a kiutat. Már ha van.

Saccra úgy tűnik, hogy van kiút. Persze nem valami óriási népességnövekedésre, hanem inkább rendezett hanyatlásra. De ehhez is változtatni kell - mert így nem mehet tovább.

És a változás kulcsa a Ratkó gyerekek elcsípése, hogy mondod. Erre van max öt év innen. Azaz nemcsak változtatni kell, hanem gyorsan változtatni.

Ilyen egyszerű:) ez.

5/10/2009  
Anonymous Névtelen írta...

en irtam a vietnamiakrol

1) a vietnamiak tenyleg jofejek, de
2) a bevandorlasnak vagy betelepitesnek makrookonomiailag tobb koltsege van mint haszna, ergo csak #stopgap# megoldas, hogy mondjak ezt magyarul.. ejj.. a lenyeg hogy igazabol nem old meg semmit, hacsak ki nem akarunk halni. ami haszna van hogy atmenetileg konnyit az eloregedes okozta problemakon, de amugy netto haszna nincs.
3) a roma kerdessel is erdemes volna foglalkozni, az en kalkulaciom szerint mostanra legkevesebb 700k roma van es irto fiatal a korfajuk.. legalabb a fele 18 alatti

5/11/2009  
Blogger Tory írta...

Névtelen:

1) Bizony jófejek a vietnámiak...

2) ...de az is igaz, hogy a bevándorlás nem az igazi megoldás. Mert ugye a bevándorló is megöregszik egyszer, és akkor még több bevándorló kell.

3) A cigányság helyzetéről persze beszélni kell. Azért vicces a roma integráció huplijait látva, hogy néhányan elhiszik, hogy tömeges afrikai vagy muszlim bevándorlást könnyen lehetne kezelne. Pedig a romák még elég közel vannak a többségi kultúrához...

5/11/2009  
Anonymous Raymond írta...

Számáomra tényleg nehezen felfogható, hogy miért van az, hogy az effektíve legfontosabb gazdasági-társadalmi problémával szinte alig foglalkozik a politika és maga a társadalom. És ez most nem egy nyekergő megszólalás akar lenni, hanem egyszerűen nem fér bele a racionális gondolkodást feltételező világképembe - azzal tele van a sajtó meg minden egyéb fórum, hogy "annyi adósságot veszünk fel, hogy az unokáink is fizetni fogják", meg hogy "védeni kell a természetet", szóval nem igaz, hogy nincs jövőbe tekintő gondolkodás, de valahogy ez a demográfiai kérdéses esetében egyszerűen nem jön át... nem értem, tényleg nem.

5/11/2009  
Blogger Tory írta...

Raymond: A megoldás sajnos egyszerű. A demográfiai kérdések tényleg túl vannak azon az időtávon, amivel a politikusok általában foglalkozni tudnak. A magyar miópia persze extrém, de akkor is nagyon nehéz egy napi szinten népszerűségfelmért politikusnak 30-40 éves távlatban gondolkodni.

Persze nem azt akarom mondani, hogy ez lehetetlen. Csak értem, hogy miért nehéz.

Egy két szó a pozitív példákról: Jellemzően azokban az országokban sikerült valami komolyat tenni demográfia-ügyben ahol amúgy is jó a tervezés, így például Franciaországban. Ahogy megszervezték az atomenergiát vagy éppen a TGV-t ugyanúgy helyrerakták az ország demográfiai profilját. A másik ilyen csapat a dánok, akik egyszerűen nagyon okos, szakmailag mélyen megalapozott közpolitikát visznek. (Ott például a "Nincs" típusú cikkek vagy az "adóból nem lesz gyerek" bornírtságait azonnal és automatikusan kidobja a közpolitika szakmaisága.)

Szóval van remény, de a rövidlátó politikán felül kell emelkedni. Meglátjuk sikerül-e. Van innen öt évünk...

5/12/2009  
Anonymous Névtelen írta...

Kupa Mihály-féle könyvelők inkább ne irányítsák az országot. Már egy cégnél sem ajánlatos, hogy a könyvelő irányítson...

5/12/2009  
Anonymous Névtelen írta...

azért az elég szomorú, hogy "túl van az időtávon"..

mi fogjuk megszopni a végén ha nem csinálnak(unk) semmit

és NAGYON

5/14/2009  
Anonymous Névtelen írta...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8057326.stm

5/19/2009  
Anonymous Raymond írta...

más is így gondolja:

http://www.keh.hu/admin/data/file/6248_20090609visszakuldo_level_gyes_cimerrel.pdf

6/11/2009  
Blogger Tory írta...

Bizony, és egy köszönet nagyon is aktuális az Elnöknek:)

6/11/2009  

Megjegyzés küldése

Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]

<< Főoldal