csütörtök, július 24

Maradjon a Turul

Nem kellene lerombolni a hegyvidéki Turul szobrot. Nem azért mert szép vagy jó. Hanem azért, mert szükséges a megbékéléshez.

Ismerjük a magyar történelmet: Mindenkinek megvannak a halottai és az áldozatai. Mindenkinek megvan a maga – nagyon gyakran személyes – sérelme. Nem meglepő módon ezek a sérelmek nem tűnnek el, nem nagyon halványulnak. Hiába titkoltuk, hallgattuk el negyvenegynéhány évig, itt vannak. Ugyanolyan élénken. És nem is fognak elmenni, ha nem adunk lehetőséget a kibeszélésre, a gyászra – és végül a felejtésre.

Természetesen ez nem lenne elfogadható szélsőséges jelképekkel szemben. De a Turul nem az. Aki szerint meg igen, az most kezdjen aláírást gyűjteni minden Turul szobor eltűntetéséért – Tatabányától a magyar állam hivatalos szerveiig.

Paradox módon az ellentéteket élező jelképek megjelenése csökkentheti magát az ellentétet. Segít kibeszélni a múltat, segít látványosan megjeleníteni sérelmeket, gondokat és álláspontokat. (Ahogy a provokatív melegfelvonulás például próbálja közelebb hozni a melegek ügyét a nagy többséghez. És arra sem jó válasz a nyegle betiltás vagy éppen a megfélemlítés.) Mégha ez nem is találkozik mindenki ízlésével, érdemes lehet megérteni azokat, akiknek fontos. Ahogy a megszállás vagy felszabadulás vita kapcsán írtam: „Mivel együtt kell élnünk egy alapvetően kicsi országban, érdemes lenne több empátiát tanúsítani mások szenvedése, és megélt történelme iránt.”

Fogunk-e így együtt élni? Lehetünk jelzőtlen magyarok? Honfitársak? Akik nem gyűlölik a másikat veszettül a szenvedéséért?

Nos, igen.

Akkor, ha hagyjuk, hogy mindenki megélje a saját múltját. Akkor, ha megtanuljuk elfogadni egymást ezekkel együtt. Akkor, ha nem ellenséget látunk a másikban.

Ez nagyon nehéz, emberi nagyság kell hozzá. Túl kell lépni a saját kis mikrovilágunk sérelmein és megpróbálni látni a másik hasonló sérelmeit. Megérteni és elfogadni. Ez a lépés, a politika esetében még nagyobb. Szinte heroikus kiállás kell egy politikusnál – ahol az ellentétek élezése tűnik inkább sikeresnek.

De lehetséges.

Abraham Lincoln például megtette. Őt nem lehet puhasággal, gyengeséggel – vagy éppen a konfliktustól való irtózással vádolni. A jelenlegi magyar helyzetnél ezerszer kiélezettebb helyzetben, a polgárháború közepén, a legvéresebb csata után, nem a győzelemről beszélt, nem a halott ellenséget vagy a még harcoló délieket minősítette. Sőt, nem csak az északi katonákról beszélt, hanem mindegyik harcoló félről. A célokról beszélt, a harcoló feleket is összekötő közös célokról. Talán ezért is emlékezünk a beszédre, és talán érdemes elolvasni azt:

Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.

Now we are engaged in a great civil war, testing whether that nation, or any nation, so conceived and so dedicated, can long endure. We are met on a great battle-field of that war. We have come to dedicate a portion of that field, as a final resting place for those who here gave their lives that that nation might live. It is altogether fitting and proper that we should do this.

But, in a larger sense, we can not dedicate—we can not consecrate—we can not hallow—this ground. The brave men, living and dead, who struggled here, have consecrated it, far above our poor power to add or detract. The world will little note, nor long remember what we say here, but it can never forget what they did here. It is for us the living, rather, to be dedicated here to the unfinished work which they who fought here have thus far so nobly advanced. It is rather for us to be here dedicated to the great task remaining before us — that from these honored dead we take increased devotion to that cause for which they gave the last full measure of devotion — that we here highly resolve that these dead shall not have died in vain — that this nation, under God, shall have a new birth of freedom — and that government of the people, by the people, for the people, shall not perish from the earth.

Itt és most a megbékélés a Turul szobor megmaradása mellett szól. A rövidlátó politikai érdek az eltűntetése mellett. Párbeszéd vagy gyűlölködés.

Melyik fog győzni?

Címkék: ,


[+/-] A teljes bejegyzés megjelenítése ill. összecsukása

14 megjegyzés:

Anonymous Névtelen írta...

Tory, please remind me, hogy lesz az a szobor a megbékélés színhelye, amely a szélsőjobbos demonstrációk gyülekezőhelyévé vált?

Nem releváns az, hogy hol van még turul. A dolog lényege nem önmagában a turul, mint jelkép, hanem az a kontextus, ami e konkrét szobor köré fonódott.

Emellett a dolog jogi része az, hogy a szobor törvényellenesen lett állítva, ergo le kell bontani.

Te amúgy komolyan azt gondolod, hogy ha engedünk a szélsőjobbos csürhének, akkor megtörténik a kibeszélés és a megbékélés? Én azt, hogy akkor még több tárgyat fognak felgyújtani.

7/24/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Tory, ez nagyon szép, de akkor mit kezdjünk azzal, hogy itt már eleve teljesen törvénytelenül építettek fel egy emlékművet? Ami egy jogállamban - megbékélés, egyéb megfontolások ide vagy oda - megengedhetetlen. Mint ahogy az is megengedhetetlen, hogy az állam ne szerezzen érvényt a saját szabályainak, és ne bontassa el a jogszabály-ellenesen emelt építményt. És ennek semmi köze ahhoz, hogy a turul valóban nem önkényuralmi jelkép, maximum egy vitatott eredetű és jellegű történelmi szimbólum, tehát elvileg nincs vele óriási gond. Az se számít, hogy sért-e érzékenységet a fennmaradása vagy a lerombolása, a lényeg, hogy a jogszabálynak érvényt kell szerezni. Ha nem, ha a hatóságok eltűrik, hogy ez ott maradjon, akkor húzhatják le magukat a vécén.

Egyébként hogy lehet a megbékélés eszköze egy olyan szobor, amit eleve jogszabály-ellenesen, engedély nélkül állítottak föl? Kizártnak tartom, hogy a szobor felállítóinak bármiféle megbékélés a szándékukban állt volna, sőt. Ha igen, akkor kínosan ügyelnek rá, hogy az eljárásukban semmi jogszerűtlen ne legyen.

7/24/2008  
Anonymous Névtelen írta...

A dolog másik fele, amit roark leírt, teljesen egyetértek.

7/24/2008  
Blogger Tory írta...

Roark: Bizony a megbékélés úgy kezdődik, hogy hagysz embereket emlékezni, felvonulni meg ilyesmi - mégha nem is tetszik neked. Cinikusan: hagyod kiengedni a fáradt gőzt. Itt egy csomó sérelem van, mit nem lehetett kibeszélni az elmúlt negyvenegynhány évben. (Wilhelm Gustloff ilyen pl. Grass-nál...) Az egyik legnagyobb sérelem pontosan az, hogy "az én bánatom nem számít, nem lehet szobrom, nem emlékezhetek meg". Ez nagyon sok embernél fájó pont. Szerintem ez a lényegi kérdés.

Szerinted bármivel jobb lesz a helyzet, ha összemosod és összekényszeríted a szélsőjobbot a második világháborús katonahalottakra/szenvedésre emlékezőkkel?

Homopoliticus, Roark: A törvényességgel
kapcsolatban teljesen egyetértünk. Nyilván nem állhat semmi sem törvénytelenül.

Ezzel együtt kicsit cinikusnak érzem a "törvényességi" érvelést. Hadd mondjak egy analógiát: Csak az a felvonulás törvényes, amit a rendőrség engedélyez, ugye? Ezzel együtt kifejezhetem a nemtetszésem, ha a rendőrség nem engedélyezi mondjuk a melegfelvonulást
?

Itt is hasonló a helyzet. A melegfelvonulás kapcsán írtam, hogy engedélyezni kell. Nyilván, ha nem engedélyezik, akkor a törvény szerint ne vonuljanak fel - de ez nem lett volna jó döntés.

No, a Turul kapcsán törvényes lenne nem engedélyezni és lerombolni a szobrot. Csak helytelen. A bejegyzés erről szól és arról, hogy miért kellene a fővárosnak is belátással lenni - és engedélyezni.

Egyébként van utólagos engedélyezés, más emlékmű kapcsán is került sor rá. És akkor nem sérül a törvény. Nem véletlenül van utólagos engedélyezés...

Komolyan úgy gondolom, hogy nem történelmi szobrokkal kellene hadakoznunk.

7/24/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Szerinted bármivel jobb lesz a helyzet, ha összemosod és összekényszeríted a szélsőjobbot a második világháborús katonahalottakra/szenvedésre emlékezőkkel?

Tory, te valamilyen alternatív valóságban élsz? Ki emlékezik itt katonahalottakra? Olvasd el pl a tudósításokat:

Vona Gábor szavai közben azonban néhány tüntető, kellő mennyiségű alkohol elfogyasztása után, verekedésbe kezdett. A szemtanúk szerint a kötekedésből induló bunyó a tömegből azonnal odagyülekező szkinhedek támogatásával gyorsan átfordult "mocskos zsidó"-zásba, illetve az RTL Klub és az Index operatőrének meglökésébe, utóbbit valaki még bűzlő vajsavval is leöntötte. A rendőrök mellett a békésnek meghirdetett demonstrációt felügyelő gárdisták is besegítettek a rendteremtésbe, akik így hardlájner kopaszokkal is lökdösődni kényszerültek.

Nem vagy hajlandó látni, kik és miért demonstrálnak annál a szobornál? Szerinted ha megkérdeznél egy random résztvevőt, hogy mondjon három okot, amiért demonstrál, megemlítődnének a katonahalottak? Vagy inkább zsidók-buzik-Trianon?

A szélsőjobbos megmozdulásoknak szokott egy fedőtörténete lenni, amit senki nem vesz komolyan, de lehet mögötte kancsingatni. A Magyar Gárda parlagfüvet irt, a Turul a katonahalottakról szól, etc.

Számomra elképesztő, hogy ezeket a senki által komolyan nem vett sztorikat te névértéken kezeled.

7/25/2008  
Blogger Tory írta...

Roark: Szerintem Te vagy félreértésben, bár nem hiszem, hogy olyan nagyon mást gondolnánk.

Kezdjük azzal, amiben egyetértünk. Teljesen egyetértünk abban, hogy a fenti tudósításban szereplő tüntetés vállalhatatlan. Hadd tegyem hozzá, furcsa csapat az, amelyik a szoborért szót emelő Pokorni Zoltánt is lazán lefújozza.

De a bejegyzésben és itt sem az a kérdés, hogy kik demonstrálnak. Írod, hogy a szélsőségesek mögött van fedőtörténet, és ezzel a katonahalottakat a parlagfűírtáshoz hasonlítod. Használjuk a Te analógiádat: Jelenti ez azt, hogy nem szabad a parlagfűírtást támogatni, csak azért mert a Magyar Gárda szerint az rendben van?

Persze, hogy nem. Ugyanígy a szélsőségesektől függetlenül - és igazából ellenükre - kell(ene) törekedni a megbékélésre. Ha a Te logikádat használjuk, azaz az adott esettől függetlenül mindent a szélsőségesek pozíciójától teszünk függővé, akkor nem adunk nekik túlságosan nagy szerepet?

Egyszóval az állításoddal ellentétben nem veszem komolyan a szélsőségesek fedőtörténetét. Az analógiád szerint, nem gondolom, hogy a MG parlagfüvet írt. De ettől még hadd támogassam a parlagfűírtást. Ez ugye két külön dolog?

Szerintem Te hibásan csak a demonstrálókat látod - és nem látod azokat, akik tényleg megemlékeznének. Nem nagyon láthatod őket ez igaz, nem fognak kukákat borogatni, meg verekedni a kamerák előtt. Viszont nekik jól fog esni, hogy látványosan az ő problémájuk nem fontos?

A szobor lerombolása nem hiszem, hogy bármilyen problémát megoold. Szerinted aki kukát akar borogatni nem fog alkalmat és kukát találni hozzá bárhol Budapesten?

De mi lesz azokkal, akik megemlékezni szeretnének? Ők hová menjenek? Nekik mi az üzenet?

7/25/2008  
Blogger Tory írta...

A Népszabadság ne szólj szám, nem fáj fejem érvrendszere is, khm, érdekes:

"A résztvevők között feltűnően sok volt az idős, illetve a gyerek - többen még a csecsemőjüket is elhozták. Úgy látszik, a csecsemő a július elején tartott melegfelvonulás megtámadása óta megszokott látvány az ilyen helyszíneken. Hadd szokja a gyerek!"

7/25/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Tory, akkor belinkelsz nekem pár hírt, ami arról tudósít, hogy a Turul előtt emberek békésen megemlékeznek a katonahalottakról, és csak arról (nem Trianonról, NY-Tel Aviv-Bp tengelyről, etc)?

7/25/2008  
Blogger Tory írta...

Miért is lenne ez perdöntő?

De csak Neked, ilyen a neten fellelhető megnyitó például... Érdemes elolvasni a körénykébeliek eredeti, a klubrádió szerint biztos szélsőséges véleményét is.

Na de tényleg, miért is perdöntő ez? Bontsuk le a Hősök terét mert a MIÉP ott szervezett rendszeresen nagy tüntetést tengelyemlegetéssel? Van egy emlékmű mesterséges feszültséggel: Kiket is fog ez vonzani szerinted? És kiket lehet látványosan mutogatni a tévében?

A többi turulszobor esetén nem látok ilyen szélsőségeseket. Véletlen?

Komolyan szerencsétlennek tartom a főváros rugózását a kérdésen. Eltűntetik a szobrot (95% feletti valószínűség): Mi fog megváltozni?

7/26/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Már az általad idézett cikk is írja, hogy a zászlók egyharmada árpádsávos volt (amit, mint tudjuk, címertani hagyományőrzésből hurcolnak kopasz fiatalok, akik azért kopaszok, mert így jobb a fejbőrnek, parlagfűirtás közben, etc).

Azért látsz emellett a turulszobor mellett szélsőségeket, mert az akkori polgármester nekik tette ezt a gesztust. Az csak nem baj, hogy mutatják őket a tévében, ha már ott vannak?

Nem azért kell a szobrot eltüntetni, hogy valami "megváltozzon", azért kell eltüntetni, mert jogellenesen került oda. Még ha feszegetnénk is a jog határait, akkor is valami nyomós ok kellene, hogy a szobor ott maradjon, ilyet nem látok.

Hipotetikusan engedjük meg annak lehetőségét, hogy a főváros gesztust tesz az ott felvonuló szélsőjobbnak, és meghagyja a szobrot, megbékélés jegyében. Szerinted ők ekkor azon gondolkoznának, hogy hát igen, nem is olyan rossz fej ez a Demszky? Vagy az jutna eszükbe, hogy elég egy kis erődemonstráció, és máris győzedelmeskedtek? Szerintem az utóbbi. Így politikai gesztusként se lenne sok értelme meghagyni, azok, akiknek szólhatna, meghátrálásnak, nem megbékélési szándéknak vennék.

7/26/2008  
Blogger Tory írta...

Valószínűleg érdemes lenne írni egy bejegyzést egy kicsit absztraktabban megbékélési stratégiákról - és arról, hogy ez miért nem működik itthon. Talán egyszerűbb lenne mindezt emocionális hívószavak és jelképek nélkül.

Úgy látom, hogy az ország sok szempontból szakad ketté. A feszültségkeltésnek pedig áldozatul esnek emberek valódi sérelmekkel is - és ez bizony mérgezi a közéletet, csökkenti a racionális vita lehetőségét. Ebből ki kellene lépni - ez a bejegyzés is erről szólt.

Nem vagyok optimista. Mindenki ügyesen figyel a szélsőségesekre (hadd jegyezzem meg itt, hogy ellentétben azzal amit írsz, nem nekik kellene engedményt tenni), azonosítjuk velük a másik oldalt. És ezzel nagyjából vége is a párbeszédnek.

Hogy ez a jelen kihívások mellett kinek jó, én nem tudom...

7/27/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Tory: nem igaz, hogy a szegény másik oldal ott katonákra emlékezne, csak szélsőségekkel vannak azonosítva.

Nézd meg a HVG videóját, ahol látni fogod, hogy zsidózás, buzizás, kormányszidás folyik, a fedőtörténet (katonára emlékezünk) meg sincs említve. Nincs azon a tüntetésen békes jobboldali többség, csak a szélsőségek.

7/29/2008  
Blogger Tory írta...

Roark: Szalmabáb. Azzal vitatkozol, amit nem mondtam. Hogy ledöntöd, nem nagy érdem.

"Bontsuk le a Hősök terét mert a MIÉP ott szervezett rendszeresen nagy tüntetést tengelyemlegetéssel? Van egy emlékmű mesterséges feszültséggel: Kiket is fog ez vonzani szerinted? És kiket lehet látványosan mutogatni a tévében?"

"De a bejegyzésben és itt sem az a kérdés, hogy kik demonstrálnak. Írod, hogy a szélsőségesek mögött van fedőtörténet, és ezzel a katonahalottakat a parlagfűírtáshoz hasonlítod. Használjuk a Te analógiádat: Jelenti ez azt, hogy nem szabad a parlagfűírtást támogatni, csak azért mert a Magyar Gárda szerint az rendben van?"

7/29/2008  
Blogger Tory írta...

Roark: Nekem úgy tűnik - az általad is idézett - híradások nem voltak éppen elfogulatlanok:

"A „Tüntettek a Turulért" című, 2008. július 24-ei cikkünkben valótlanul híreszteltük: „A Jobbik elnökének beszéde közben a fekete ruhás, kopaszra nyírt demonstrálók között kétszer is verekedés tört ki, annak elfajulását a rendőrség akadályozta meg."

Tudom ezzel lebuktam, hogy nem voltam ott...

8/27/2008  

Megjegyzés küldése

Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]

<< Főoldal