Baranya spekulál
A olimpia és a grúz-orosz háború mellett az a veszély fenyeget, hogy elsikkad az utóbbi napok egyik legérdekesebb híre. Aki nem olvasta ezt a gyöngyszemet, amiből a jövő társadalomtudósai rekonstruálhatják majd a XXI. század eleji Magyarország mentális állapotát és tőkepiaci fejlettségét, annak röviden összefoglalom: a Baranya Megyei Önkormányzat úgy próbál bevételhez jutni, hogy árfolyamspekulációt folytat:
az önkormányzat első körben 20 millió svájci frankot vásárolna az OTP-től szeptemberben, majd azt decemberben eladnák. A koncepció szerint a vásárlás és eladás közötti három hónap során jelentősen gyengül majd a jelenleg igen erős forint, és így az üzleten 110 milliós haszon keletkezik
A közgazdászok úgy szoktak gondolkozni az ilyen koncepciókról, hogy ha biztosan (vagy jó eséllyel) számíthatunk egy árfolyammozgásra, akkor azt a piaci szereplők is előre látják, és adott pozíciókat vesznek fel (hiszen ki ne szeretne jó eséllyel pénzhez jutni). Az árfolyamokat a kereslet és a kínálat addig fogja módosítani, míg eltűnik a könnyű nyereség lehetősége.
A fenti egyszerű gondolatsor természetesen nem mindig állja meg a helyét. Lehet, hogy valamelyik szereplő pluszinformációval rendelkezik, olyat lát, amit a többiek nem, így érdemes spekulálnia, mert megéri. Az is lehetséges, hogy a lehetőséget mások is látják, de nem tudnak lépni (például likviditási korlátok, kockázati limitek miatt).
A kérdés az, hogy a Baranya Megyei Önkormányzat melyik kategóriába tartozik. Olyan mélyen mögélát a közgazdasági folyamatoknak, mint senki más a piacon? Ez valószínűtlen: ekkor munkatársai nem köztisztviselőként tengetnék napjaikat, hanem képességeikkel hamar milliomosokká válnának, vagy legalábbis elmehetnének egy ezzel foglalkozó brókercéghez. Azt is kizárhatjuk, hogy nyilvánvaló lenne az arbitrázslehetőség, de csak Baranya géniuszai tudnának élni vele: vannak még páran ezen a piacon.
Marad a szomorú magyarázat: a tranzakció mögött szimpla hülyeség, esetleg bűncselekmény lehetősége áll. Ha a dolog szimpla hülyeségből fakad, akkor az nem kirívó eset: Magyarországon kisnyugdíjasok is szoktak dollártvenni, ez egyfajta népi sport, az emberek egyfajta naiv technikai elemzési keretben szoktak gondolkozni az árfolyamokról (“most erősödik a forint, akkor holnap is erősödni fog”). A spekuláció önmagában természetesen nem hülyeség, csak azt kellene látni, hogy aki komolyan foglalkozik vele, az nem egyszerűen vesz egy dolgot és vár hogy drágán eladhassa, hanem, kockázatát csökkentendő, származtatott termékeket is használ. A naiv veszem-eladom spekuláció a mai piacokon olyan, mint játéktriciklivel indulni a Tour de France-on.
Az érdekesebb lehetőség az, hogy fentieket az önkormányzat illetékesei is tudják, csak valahogy mégis jól jött nekik a dolog, hiába veszít rajta az önkormányzat. Ekkora összegnek már a tranzakciós jutaléka is jelentős: ha más nem is, a brókercég biztos jól járt. Kickbacks, anyone?
Címkék: gazdaság
[+/-] A teljes bejegyzés megjelenítése ill. összecsukása
9 megjegyzés:
Ez egy vicc, az tuti - főleg, hogy a spekulációt nem annyira szerető Fidesz egyik gazdaságpolitikai potentátja (?) agyalta ki az egészet...
khm, http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=100808 nem árt utánanézni a dolgoknak..
Gábor: Köszönöm az utánanézést. Bizony, hagyjuk is Roark-ot válaszolni rá.
Nekem úgy tűnik, a Portfolió cikk alapján, hogy az önkormányzat a pozíció felvételével spekulált, klasszikus carry trade pozíciót gyártott: svájci frankban hitelt vett fel és forint betétetbe helyezte el.
Ez viszont ugyanazért nem szerencsés, mint amit Roark ír fennt. Nekem úgy tűnik, hogy a cikk még áll, csak a probléma nem a jövőben, hanem már a múltban van.
BTW carry trade-en lehet veszíteni is: Van valakinek izlandi pozíciója?
Gábor: valóban nem ellenőriztem a leírtakat. De ettől még elég szerencsétlen az önkormányzatnak nyitott devizapocízióval rendelkeznie. Ha CHF-ben is lett kibocsáltva, azonnal le kellett volna zárni. Amennyiben ez nem történik meg, és megy rajta az agyalás hogy hogy lenne jobb nekünk, az már bizony spekuláció, és minden érvényes rá, amit fent leírtam.
azon a ponton, hogy devizában vettek fel hitelt, már rögtön kockázatot vállaltak (spekuláltak, pozíciót nyitottak) a forinthitelhez képest, ilyen alapon kevés társadalmi szereplőt nem lehet elítélni...
Gábor: A Portfolió nagyon hasznos volt, hogy utánanézett és kivégezte a városi legendát. Azt hiszem ezt nem sikerült eléggé kiemelni korábban.
A devizahitel szerintem határeset egy önkormányzat esetén. Vannak kockázatai (ld. kelet-ázsiai válság), de ezzel törődjenek a makroszereplők. A finanszírozási előnyök (plusz a várható Balassa Samuelson hatás - bár ennek mértékében én már annyira nem bíznék), mind mellette szólnak.
Viszont a hitelfelvétel és a beruházást aszinkronitása színtiszta spekuláció, carry trade - ami szerencsétlen egy közintézmény esetében. Biztos ismered Orange county esetét az USA-ban: No, itt is ilyen veszélyek vannak, ha spekulálunk...
Szóval nem a devizahitel a gond...
nem mondom, hogy nincs igazság a cikkben, de nekem az a vélemény, hogy hasznos, ha egy önkormányzat próbál tenni vlamit, hogy kihúzza magát a szarból, ha már nincs rendesen megoldva a finanszírozásuk.
persze nem attilára kell bízni a vagyonkezelést, meg nem a kaszinóban megduplázni a költségvetést, de ésszerű kockázatot lehet, sőt szvsz kell vállalni, csak transzparensen kell csinálni. és akkor a népszabadság nem tudja elterjeszteni az egész országban, hogy Baranyában eljátssza a zemberek pénzét a fidesz.
Hasonló eset:
http://www.szeretgom.hu/content/33828_a_forint_gyeng%C3%BCl%C3%A9s%C3%A9re_spekul%C3%A1lt_az_esztergomi_%C3%B6nkorm%C3%A1nyzat/
János: Köszönöm a cikket. Az az érdekes, hogy ha a hónap elején megtette Baranya, akkor veszített - a spekuláción.
Esztergom kétségkívől nyert most - de ezzel együtt ez nem prudens. Ez olyan savanyú a szőlő típusú okoskodásnak tűnik, amíg nem ismerjük mondjuk Orange County esetét. Egy gazdag önkormányzatot, amely spekuláció miatt ment csődbe.
Részletek itt és itt.
Megjegyzés küldése
Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]
<< Főoldal