péntek, március 21

Okosabb mint egy ötödikes?

Régebbi történet, de nem is az aktualitása miatt érdekes. Egyszer volt, hol nem volt, egy amerikai vetélkedő, ahol egy felnőtt nő és egy fiatal, ötödikes általános iskolás versenyzett, hogy ki tudja mi Magyarország fővárosa:

Mi is történik? A szőke, déli nő – civilben énekes: Kellie Pickler - nem tudja. Az ötödikes tudja.

Lehetséges következtetések:

  1. Minden amerikai olyan mint a szőke nő a videón, hihetetlenül ostoba.
  2. Minden amerikai olyan, mint az ötödikes a videón, korához képest hihetetlenül tájékozott.

(Zárójelben: Persze van még egy csomó lehetséges hasonló khm, hogy úgy mondjam nagyvonalú, következtetés. Például: Minden amerikai szőke és nő. Vagy éppen minden amerikai country énekes. De egyelőre csak koncentráljunk e kettő az amerikaiak szellemi képességeit érintő következtetésre.)

Melyik következtetés a helyes?

Nyilván egyik sem: Egy szórakoztató műsorból lehetetlen megítélni egy ország szellemi állapotát. (És most ne is feszegessük, hogy milyen mértékű népen belüli heterogenitás lehetséges… Vagy azt, hogy hányan tudjuk kapásból Ruanda fővárosát – és hogy ez jelent-e valamit…)

A következtetések nem mondanak semmit az amerikaiakról – de annál többet a következtetőről. Ezek amolyan freudi következtetések.

Érdekes megnézni a reakciókat a comment blogon ebből a szempontból: Az általános reakció szerint az amerikaiak félelmetesen sötét népek. Ami nem jelent mást, mint hogy a magyarok sem rajonganak az amerikaiakért.

Sem?

Igen, ha megnézzük a Pew Global Attitudes Project kutatásait láthatjuk: Amerika népszerűtlen, és a népszerűtlenség az elmúlt időszakban fokozódott. Kivételes az amerikai népszerűség növekedése: például a cunamit követő segélyek Indonéziában, illetve a mostani segélyek Afrikában növelték az amerikaiak népszerűségét, de a trend lefelé mutat… Európában mélyponton a népszerűség – a muzulmán országokban pedig lassan ott a matematikai minimumon helyezkedik el.

No, ezt a népszerűtlenséget – még ha a pontos okait nem is - látjuk a megjegyzésekből is. És nem is kell közvélemény-kutatnunk hozzá…

De hadd tegyem hozzá a magyar kommentelők védelmében, hogy rengeteg – megkockáztatom: európai összehasonlításban is sok – tárgyilagos megjegyzés is érkezett. És ez alapvetően pozitív: Nem kell mindenkinek lelkes atlantistának lenni, de az érzelmi alapú amerika-ellenesség nem ígér túl sokat. Érdemes ezen elgondolkodni.

Legyünk tényleg okosabbak mint egy ötödikes?

Címkék: , ,


[+/-] A teljes bejegyzés megjelenítése ill. összecsukása

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]

<< Főoldal