csütörtök, április 17

Árnyékkormány demagógia

Tóta W. árnyékkormányt követel. Árnyékkormányt árnyékprogrammal – meg minden kormányzati lépésre ellen-árnyékkormány-lépést. Nos, ez színtiszta demagógia. Jól megírt, szellemes demagógia.

Miért is?

Tóta azt kéri számon az ellenzéken, hogy viselkedjen úgy mint a kormány. Árnyékkormány. Idézzünk is pontosan, hogy lássuk ezt:

Ezért találta fel a művelt világ az árnyékkormány intézményét. Az tulajdonképpen egy szimuláció, ahol Player 2 eljátssza, hogy ő mit lépne adott helyzetben. Persze csak beszél róla, de a politizáló közfigyelem abból leszűrheti, mit tenne Mikola István miniszter Horváth Ágnes helyében, vagy miképpen teremtene honvédelmet Simicskó István, mit kezdene a magyarverésekkel az ő miniszterük, és a felsőoktatás forráshiányáról Pokorni Zoltán fejtené ki, hogyan orvosolná rendszerszinten. Valahányszor a központi költségvetéshez fordulnak, Jakupcsek Gabriella szeme Varga Mihályra szegeződik: és adna erre pénzt a PM? Miből, minek a rovására?

Nos ez olyan szintű naivitás, hogy gyanúsan közel van a demagógiához. Nem véletlenül van a kormánynak kormányprogramja és nem az ellenzéknek.

Három fő ellenérvet mutatok be (lenne több is, de talán ennyiből is világos mennyire demagóg a felvetés):

Először is azért nincs árnyékkormány, mert az ellenzéknek nincs kormányfője. Jó esetben van jelöltje, még jobb esetben a jelölés nem eldöntött. Az Egyesült Államokban nincs árnyék-elnök, aki Tóta után szabadon árnyékdöntéseket hozna. Mert például még mindig nem tudjuk ki az ellenzéki (demokrata) jelölt az ezévi elnökválasztáson. Fél évvel előtte, nem kettővel. Ugye?

Másodszor, nemhogy ellenzéki kormányfő, ellenzéki kormány sincs. Nincsenek miniszterek. A Player 2 szerep nem vonzó. Tóta szerint Paulson elment volna a Goldman Sachs-tól Bush texasi jelöltcsapatához bohóckodni? Ott fűrészelgetett volna a farmon és nyilatkozgatott volna a Dallas News-nak Rubin gazdaságpolitikájáról? Ugye, hogy nem.

Lehetnek persze komoly és értelmes szakpolitikusok egy párt közelében. Lehet értelmiségi holdudvar. De ezek tagjai nagyon messze vannak egy árnyékminisztertől. A szakpolitikusnak ezer más dolga is van (például meg kell választatnia magát), és a holdudvarnak is dolgoznia kell. Egyik sem ér rá Player 2-t, akarom mondani árnyékminisztert játszani szakmányban.

Harmadszor, praktikus okai is vannak, hogy miért nincs árnyékkormány. A legfontosabb az, hogy nincs árnyékapparátus. Tegyük fel, hogy megvan az ellenzék egyértelmű jelöltje és valamilyen csoda folytán megvan a jövendő kormány névsora is. Nos, még ekkor sem tudna árnyék-kormánykodni.

Tegyük fel, hogy Barack Obama gyorsan összeszedi lelkes kis csapatát (akiket mind motivál a Player 2 szerep) és úgy gondolják, hogy a New Orleans-i katasztrófa-elhárítás botrányos. Tótának ez nem lenne elég: Szerinte meg is kellene mondani, hogyan kellene ilyenkor eljárni. De hogyan? Hogyan vegyen szegény Obama katasztrófa-elhárítókat? Vagy az iraki háború kritikusai mutassanak be haditerveket, de logisztikai ellátással együtt vagy hallgass a nevük? Ugye abszurd ez.

Tóta árnyékkormányos követelmény-rendszere minden ellenzéki jelöltet elkaszálna pártállástól függetlenül. Volt emeszpés vagy eszdéeszes árnyékkormány? Árnyékintézkedés és Player 2? Van-e Obama vagy Hillary árnyékkabinet?

Nincs és nem is lehet. Szakértők lehetnek, akik megpróbálnak konzisztens, de szükségszerűen nagyvonalú programot összeállítani. Jó esetben van konzisztens választási program, jól-rosszul titkolt népszerűtlen döntésekkel. De nincs árnyékkormány. Főleg úgy nincs, ahogy Tóta elképzeli.

Összefoglalóan, az árnyékkormány és az ellenzéki kormányprogram követelése színtiszta demagógia. Az ellenzék megmondhatja milyen irányba kíván elmozdulni, és esetleg ezért milyen áldozatokra képes. Nagy vonalakban. Ennyit és nem többet.

Hadd hozzak egy számomra kedves példát: Ronald Reagan nem egy részletes költségvetési törvénnyel a hóna alatt vágott neki az elnöki kampánynak. Egyszerűen csak világossá tette, hogy adót fog csökkenteni – és ha kell, ehhez hozzávágja a kiadásokat is (a hadikiadások kivételével). És ez, kérem szépen, elég volt. A választóknak.

Szerencsére, mondhatjuk utólag. Mert nem árnyék-akármicsoda meg Player 2 volt, hanem nagy ember és kiváló államférfi. Nekem ennyi bőven elég.

Címkék: ,


[+/-] A teljes bejegyzés megjelenítése ill. összecsukása

8 megjegyzés:

Anonymous Névtelen írta...

Tory: Tóta Magyarországról beszélt. Itt tudjuk, ki az ellenzék jelöltje. És ha nem is várunk el részletes intézkedési tervet, akkor is elvárható lenne mondjuk annyi, hogy ne mondják, hogy egyszerre adót csökkentenek, kiadást növelnek és az államadósság is csökkenni fog. Ha azt elérné egy magyar árnyékkormány-rendszer, hogy az ellenzék is megfogalmaz nagy vonalakban egy megoldást a felmerülő problémákra, ami a feasible seten belül marad, akkor az már önmagában sokat segítene.

4/17/2008  
Blogger sityu írta...

Hujjujuj. Azért tőled ennél egy kicsit színvonalasabbat vártam volna.
Legalább egy pár szót arról, hogy micsoda hüje ez a tótawé ezzel az általa kitalált árnyékkormány-dologgal... ;)
Merthogy tudomásom szerint a világban igenis létezik az árnyékkormány intézménye (amikor elkezdtem az olvasást, azt hittem, hogy ezeknek a hátulütőiről, tapasztalatairól fogok olvasni - sajnálattal tapasztaltam, hogy nem).
Meghát az általad leírtakból az következne, hogy a mindenkori ellenzéknek semmi más dolga nincs, csak az, hogy séróból, mindenféle felkészültség nélkül ekézze a mindenkori kormányprogramot (meghogy eddig is ezt tette). Azért ennyire ne legyünk már cinikusak.
Továbbá szívesen olvasnék arról, hogy az általad említett amerikai elnökjelöltek mindenféle szakértői háttércsapat és háttértanulmányok nélkül, vajákosként, hasukra csapva költik el az összekalapozott dollármilliókat. (amit nagyon kevéssé hiszek - nagyon kevéssé hiszem, hogy az említett háttércsapatok munkája kimerülne a népszerűségi indexek folyamatos figyelésében, meg a gyűléseken eleresztett lufik megrendelésében)
Illetve számon kérném tőled az idézett szöveg értő olvasását is: az idézett szöveg lényege ugyanis éppenséggel valami olyasmi volt, hogy nem általában, hanem a jelen konkrét helyzetben volna esetleg szükség az említett megoldásra. S nem is elsősorban azért, hogy ezzel is a jelenlegi kormányt erősítse (annak esetleges igazolásával, hogy nincs túl nagy mozgástér), hanem azért, hogy az ellenzék tudja igazolni a rátermettségét (amire, teszem hozzá én: bármely pillanatban nagy szükség lehet).

4/17/2008  
Blogger Tory írta...

Roark: Van az ellenzéknek miniszterelnök jelöltje, nem hivatalosan, de van. (Egyes pontot kilőheted.) De akkor sincs se kormány, se apparátus (kettes és hármas pont). Hogy mondják meg innen, hogy honnan hová csoportosítanának részletesen?

Amiről Te beszélsz az a választási program. Erről meg, hoppá, én is beszélek: "Jó esetben van konzisztens választási program, jól-rosszul titkolt népszerűtlen döntésekkel." Ebben alapvetően egyetértünk.

Hogy erre választások előtt két évvel van szükség arról lehetne mondjuk vitatkozni. A brit toryknak:) például sose volt, és én nem nagyon látom az állandóan aktualizált választási program szükségességét a ciklus közepén. De ez egy másik bejegyzés lenne, itt kérem nem erről, hanem árnyékkormányról van szó.

Sityu: Sajnálom, hogy nem feleltem meg az elvárásoknak. Ha tudomásod szerint működik olyan árnyékkormány, amit Tóta leír, bátran írd le hol és milyen eredménnyel. Van ilyen?

Egy sor országban, nemcsak az Egyesült Államokban, amit példának hoztam fel, nincs ilyen - mégpedig a fenti három strukturális ok miatt.

Azt hiszem Te olvastad nem "értően" a szöveget. Kifejezetten írok a választási programról és a szakértőkről - de vegyük már észre, hogy az amit Tóta kér lehetetlen.

Az meg vad csúsztatás, hogy az írásból az következne, hogy az ellenzéknek nincs más dolga mint az visítani, hogy a kormány rosszul teszi a dolgát. Ezt nem írom, nem is tudom honnan veszed (ld választási programos gondolat fent). Ugyan ügyesen cáfolod, amit nem írok, de ez egy tipikus szalmabáb állítás-döntés, amire nem érdemes válaszolni (azon túl, hogy nyilvánvalóvát teszem, hogy szalmabáb).

Ugyanakkor abban igazad van, hogy érdemes lenne írni az amerikai politika működéséről, de ez egy másik bekezdés lenne. De jó ötlet.

Ráadásul az érvelés nem pártfüggő: Ugyanilyen nonszensz lett volna Medgyessy Pétertől vagy Kuncze Gábortól árnyékintézkedéseket követelni 2002-ben. Hogy Tóta ezt akkor nem tette, most meg teszi, azzal számoljon el ő a pártatlanság szobra előtt - engem ez nem érdekel.

Kifejezetten nem aktuálpolitikáról írok, hanem arról, hogy mik a jogos elvárások a politikával és az ellenzékkel kapcsolatban. Az árnyékkormány nem az.

Az értő, közpolitikával foglalkozó magyar közvéleménynek meg nem pártos acsarkodással kellene foglalkozni és irreális elvárások építgetésével a nem szimpatikus oldal számára - hanem reális követelményrendszerrel szembesíteni a politikusokat. Szerintem.

4/17/2008  
Blogger sityu írta...

Tory! Te is idézed: "Ezért találta fel a művelt világ az árnyékkormány intézményét.", aztán kérdezed: "Van ilyen?" Jelentem amerikán kívül is van kultúrvilág: angliában például (tudomásom szerint) komoly hagyománya van az említett árnyékkormány módszernek. De mivel nem vagyok politológus, kénytelen vagyok a gúglira hagyatkozni:
magyar keresés
shadow cabinet keresés
wikipédia
Szóval úgy tűnik, hogy ez egy létező dolog.
Tehát tótawé nem egy új dolgot talált ki, hanem egy létező megoldás alkalmazását tartotta hasznosnak (mint ahogy én is elgondolkodtatónak tartom).
A Te szövegeddel is az volt a gondom, hogy úgy állítod be, minthogyha egy olyat talált volna ki, amire nincs példa a világban. Az persze más tészta, ha esetleg arról lenne információd, hogy az igazi árnyékkormányok nem úgy működnek, ahogy a tw leírta, de te nem ezt írtad, hanem az egész dolog ésszerűtlenségét magyaráztad (úgy érzem, inkább te voltál aki szalmabábbal hadakozol). S nekem csak ennyi volt a gondom.
Ez a fajta színvonaltalan érvelés, hogy "Hogy Tóta ezt akkor nem tette, most meg teszi, azzal számoljon el ő..." meg igazán méltatlan egy olyan komoly konzervatívtól, mint Te. Tudjuk be meggondolatlanságnak (mint ahogy az egész írást is)...
Talán nem is érdemes magyarázni, hogy ezzel az erővel senki nem mondhatna semmit, senkinek nem juthatna eszébe új gondolat (merthogy bármilyen új gondolattal kapcsolatban előhozható az az érv, hogy korábban ezt még nem mondtad).

4/17/2008  
Blogger sityu írta...

"A brit toryknak:) például sose volt..."
akkor ez micsoda?
meg ez?

Egyébként meg, "Hogy erre választások előtt két évvel van szükség arról lehetne mondjuk vitatkozni." Valóban, erről lehetne vitatkozni, de azért ezt a mondat "választások előtt két évvel" részét ugye te sem gondoltad komolyan. Mert ez úgy hangzik, mintha a marsról jöttél volna, s mintha nem is az előrehozott választásokról szólt volna az elmúlt másfél év.
Vagy (hogy egy nemtelen eszközzel éljek): megkaptad feladatnak a pártközpontból a kihátrálás előkészítését? ;) :))

4/17/2008  
Blogger Tory írta...

Sityu: Lelepleztél: tényleg a Marsról jöttem. Oda az álca:)))

Nade komolyabban. (És kihagyom az árnyékra vetődéses poént is árnyékkormány kapcsán.) Tényleg szerencsétlen, ha úgy jött le a Te olvasatodban mintha nem lenne árnyékkormány. Nem ez volt a szándék. Azt írtam le, hogy olyasmi nem működhet amit Tóta akar, az ő definícióját használtam - és ehhez hoztam példákat az Egyesült Államokból. (Ha elolvasod újra - jelentem én megtettem - akkor ez az értelmezés kiolvasható.)

És teljesen unfair ilyen kritikával szembesíteni Magyarországon az ellenzéket. Komolyan gondold végig hol lenne erre kapacitás itthon? Bármelyik párt részéről.

Értsük meg, ha teljesen teljesíthetetlen elvárásokat fogalmazunk meg bármelyik politikai párttal kapcsolatban, akkor azzal ügyesen hazavágjuk a közpolitikai párbeszédet. És nekem pontosan ez a gondom Tóta cikkével: Lehetetlent követel és kér számon. Jó alap minden párbeszédre:(

És ez tényleg idegesít, ezt jól látod.

4/18/2008  
Blogger sityu írta...

"Azt írtam le, hogy olyasmi nem működhet amit Tóta akar, az ő definícióját használtam - és ehhez hoztam példákat az Egyesült Államokból." De micsoda érvelés ez? Bődületesen csúsztatós. Mikor nyilvánvaló, hogy amerikában nincs meg árnyékkormány gyakorlata. Éppen ez volt az én bajom. Az, hogy azt bizonygattad hogy 'ez a vers miért nem jó novella'; hogy nem mondjuk az angol példával hasonlítottad össze.
A másik gondom: "Komolyan gondold végig hol lenne erre kapacitás itthon?" Ez a másik lényeges pont, amin rugózunk. Merthogy nekem az a véleményem, hogy:
1. kell, hogy legyen; vagy legalábbis nem földtől elrugaszkodott dolog ez;
2. már csak azért is, mert ha nincs, akkor hogyan vegyünk komolyan egy kormányzásra készülő pártot? (lásd még: a köztársasági elnök kérdése Orbán Viktorhoz: készen álltok a kormányzásra? Persze, nagyonis.)
3. meg azért is, mert elég sok pénz fölött diszponálnak ahhoz, hogy ennyi elvárható legyen tőlük;
4. meghát furcsa dolog annak az értelmetlenségét magyarázni, ami egyébként történik (lásd még: MDF adójavaslat, FMPP programok) - jó-jó tudom, ezek nem árnyékkormányok;
5. de hát az is tudható, hogy a pártokon belül léteznek a különböző szakterületek szakértői csapatai/felelősei; ergo a tótawé-féle javaslat nem arról szól, hogy kezdjenek neki a gondolkozásnak, hanem, hogy célszerű lenne átvenni egy máshol jól működő, hagyományokkal rendelkező 'megjelenítési' gyakorlatot (hogy változtassanak a jelenlegi gyakorlaton). Hogy a jelen helyzetben (kis támogatottságú kormány + népszerű ellenzék + 2 év a következő választásig + előrehozott választás lebegtetése/lehetősége) a választópolgárok és a pénzügyi körök ilyetén tájékoztatása nem volna hiábavaló.
Végezetül: azt próbálom bizonygatni, hogy éppenséggel nem "teljesíthetetlen" a fölvetett javaslat.

Sőt továbbmegyek: az adott esetben talán épp a Fidesznek jöhetne a legjobban:
-megerősít(h)e(t)né a bizonytalankodó, a jelenlegi kormánnyal szemben protestáló támogatóbázisukat;
-lehetőség a közbeszéd tematizálásának visszaszerzésére egy (legalábbis itthon) valóban új dologgal...

4/18/2008  
Anonymous Névtelen írta...

Az árnyékkormányt én sem tartom univerzális csodaszernek, és abban se vagyok biztos, hogy ez nálunk működne (összevetésképpen: a mintaország Angliában ez egy alkotmányos intézmény, az árnyék-miniszterelnököt pl. a királynő nevezi ki). De azért az a probléma, amit sokan úgy mondanak, hogy a Fidesznek nincs programja, létezik.

Persze az az igény, hogy az ellenzéknek legyen programja, részletes, színes-szagos, mifene, így tényleg nem reális. Programja a kormánynak legyen, mint ahogy most épp nem nagyon van neki, ami nagyon nagy baj. Az ellenzék esetében nem is az a lényeg, hogy van-e írott program, van-e egy darab dokumentum, aminek az előlapján az van, hogy PROGRAM, hanem hogy a politikájából kiolvasható legyen egy következetes irány, amit adott esetben követni fog, ha kormányra kerül. Legalább nagy vonalakban.

Persze nem baj, ha leírják, mert lehet egyben mutogatni, kommunikációt rászervezni, jelszavakat sulykolni, mint a Fidesz tette 1996-1998-ban. Akkor volt írott program (ha nem is olyan baromi részletes), de ami ennél is fontosabb: tudni lehetett, mit akar az országgal. Most nem ez a helyzet, össze-vissza beszélés van.

Ebben a helyzetben mág az is lehet, hogy egy árnyékkormány jó hatással lehetne az ellenzéki politika alakulására, ezt mondta pl. Cséfalvay http://www.hirszerzo.hu/cikk.lehetne_a_tandij_magasabb_is_-_titkos_liberalis_a_fideszben_.49942.html

Mondjuk szerintem akkor jó az árnyékkormány, ha van mit képviselnie, van mögötte következetes politika. Szóval lehet, hogy egyelőre tényleg nem kéne erőltetni.

4/23/2008  

Megjegyzés küldése

Feliratkozás Megjegyzések küldése [Atom]

<< Főoldal